Skóra to materiał, który zawsze robi wrażenie i dodaje charakteru stylizacji. Kojarzy się z siłą, buntem i stylem rockowym, ale może być także niezwykle szykownym elementem eleganckiego wizerunku – wtedy, gdy wystąpi w postaci detali i akcesoriów.

Skórzane rękawiczki to klasyka mody damskiej i męskiej. Te zupełnie proste, pozbawione ozdób i charakterystycznych szczegółów, pasują praktycznie do wszystkiego i sprawdzają się zarówno w stylizacjach casualowych, jak i eleganckich. Jednak jeśli szukacie czegoś bardziej efektownego, przyjrzyjcie się modelom nawiązującym do stylu retro: rękawiczkom samochodowym w wersji standardowej i z odcinanymi palcami.

Tego typu damskie i męskie rękawiczki są bardzo oryginalnym i wyróżniającym się dodatkiem, ale ze względu na ich specyficzny charakter wymagają odpowiedniej oprawy i kultury noszenia. Nie są już tak bezpieczne i uniwersalne, jak proste, klasyczne modele – zwłaszcza, gdy mówimy o rękawiczkach bez palców.

Rękawiczki samochodowe – retro szyk w nowoczesnej odsłonie

Rękawiczki samochodowe to akcesoria o długiej tradycji – wywodzą się z tradycyjnych modeli rękawiczek do jazdy konnej, a następnie – do prowadzenia pierwszych automobili w celu zredukowania poślizgu rąk na kierownicy. Dziś ten praktyczny wymiar się zdezaktualizował (kierownice pokrywane są specjalnym materiałem antypoślizgowym), ale rękawiczki samochodowe, także te bez palców, pozostały częścią stylu szykownego mężczyzny i kobiety.

Czytaj także  Biżuteria Handmade dlaczego warto?

Model ten jest wyposażony w charakterystyczne otwory na kostkach dłoni, zapięcie powyżej nadgarstka oraz – jeśli palce nie są odcinane – perforację materiału wzdłuż palców. By były naprawdę szykowne, a przy tym komfortowe, powinny być wykonane z wysokiej jakości cienkiej skóry – cielęcej, jagnięcej lub owczej, o delikatnej fakturze i dużej miękkości. Ta miękkość i elastyczność jest charakterystyczną cechą rękawiczek samochodowych, stąd klasa skóry jest w ich przypadku wyjątkowo istotna. Tradycyjnie w przypadku rękawiczek męskich jest to skóra w kolorze czarnym – najbardziej eleganckim i klasycznym. W mniej formalnym, weekendowym wydaniu rękawiczki mogą występować w kolorze jasno- i ciemnobrązowym. Większą paletę kolorystyczną mają z reguły do dyspozycji panie – oprócz szykownej czerni i ciemnego brązu elegancko będzie wyglądać także skóra bordowa, ciemnozielona, fioletowa czy beżowa, a nawet bardziej intensywne barwy, jak czerwień czy turkus – o ile będą odpowiednio dobrane do reszty stylizacji.

Trudny trend: skórzane rękawiczki bez palców

Należy szczególnie uważać na zestawienia z rękawiczkami bez palców. Ten model szczególnie zwraca na siebie uwagę i staje się prawdziwym „gwoździem” stylizacji – czasami, niestety, zbyt „dobitnym”. Przy tego rodzaju fasonie łatwo popaść w przesadę i uzyskać przestylizowany efekt rodem z rockowego koncertu. Prosty krój płaszcza, miękkie, szlachetne tkaniny i dyskretne akcesoria (klasyczna torebka i dyskretna biżuteria w przypadku pań, dobry zegarek i wełniany szalik dla panów) wyeksponują tego typu rękawiczki, które staną się na tym tle wdzięcznym elementem retro.

Czytaj także  Saszetka dla faceta