Szycie koszul na miarę
Jeszcze do niedawna koszula szyta na miarę kojarzyła się z luksusem i była zarezerwowana raczej dla osób na wyższych stanowiskach, biznesmenów czy gwiazd. Dzisiaj może pozwolić sobie na nią każdy, kto ceni indywidualne podejście oraz nietuzinkowy styl. Jak wygląda szycie na miarę?
Obecnie ceny koszul szytych na miarę nie odstraszają, dlatego coraz więcej panów decyduje się na takie rozwiązanie. Produkt jest nie tylko stworzony specjalnie z myślą o potrzebach, sylwetce czy guście przyszłego właściciela, ale także zapewnia mu nienaganny, elegancki wizerunek. Koszula szyta na miarę to ponadto gwarancja wysokiej jakości, dobry krój oraz staranne wykończenie. Usługę szycia na miarę oferują już nie tylko renomowane zakłady, ale także sklepy oraz firmy internetowe.
Szycie na miarę – nieskończone możliwości
Jak sama nazwa wskazuje – szycie na miarę – powinno być przede wszystkim indywidualnym podejściem do klienta oraz jego potrzeb. Być może z uwagi na masywny zegarek chcemy, aby jeden mankiet był dłuższy lub chcemy dodać monogram, który dodaje prestiżu. Właśnie wtedy szycie na miarę sprawdzi się doskonale. Idealnie dopasowana koszula jest w stanie nawet zatuszować wady sylwetki. Zdejmujący miarę bierze pod uwagę wszystkie mankamenty figury – za krótkie lub za długie ręce, opuszczony bark, chudą lub grubą szyję oraz bardzo często wystający brzuszek. Odpowiedni krój jest w stanie zamaskować wszystkie wady, a ponadto możemy samemu wybrać tkaninę, krój kołnierzyka (od prostego, klasycznego, po rozłożysty lub spiczasty albo przypinany na guziczki) i krój mankietów (francuskie, czyli podwójne, do których nosimy spinki albo zapinane na dwa lub trzy guziczki). Zamawiający decyduje także o wyglądzie przodu koszuli, np. czy ma mieć kieszonkę oraz o formie tyłu – z plisą pośrodku, dwoma plisami równoległymi lub z karczkiem.
Krok o kroku
Markowe firmy, dostępne dla szerokiego grona klientów, podchodzą do szycia na miarę bardzo profesjonalnie. Usługa dostępna jest w salonie lub na miejscu u klienta. Miara pobierana jest przez profesjonalnego krawca, a zamawiający może wybierać w ponad 300-tu tkaninach o różnych kolorach oraz fakturach. Krawiec mierzy obwód szyi i ustala czy przestrzeń pomiędzy szyją a kołnierzykiem ma być na jeden lub dwa palce. Następnie mierzy długość ręki, którą liczy się od ramienia do nadgarstka (stoimy wtedy prosto, z lekko ugiętym łokciem), klatkę piersiową w najszerszym miejscu, obwód bicepsa, nadgarstka, pasa oraz bioder. Wymiary na wysokości bioder są szczególnie ważne, kiedy chcemy uszyć koszulę nieformalną, czyli noszoną na wierzchu spodni. Następnie koszula jest szyta, najczęściej mechanicznie. Jedynie wykończenia lub monogramy wykonywane są ręcznie. Te ostatnie można sobie zażyczyć na mankiecie, kieszonce lub też pod karczkiem. Odbiór możliwy jest po około dwóch tygodniach, choć niektóre pracownie oferują ekspresowe usługi trwające nawet 7 dni.
Czy warto dopłacić do koszuli szytej na miarę?
Koszule szyte na miarę są droższe od tych tradycyjnych, dostępnych na półkach. Różnica może być większa o 100 lub 200 zł, jednak jest to inwestycja bardzo trafiona. Warto dopłacić do ponadprzeciętnej jakości oraz idealnego dopasowania, a zarazem zadowolenia klienta. Tkaniny, z których szyte są koszule na miarę, są zazwyczaj lepszej jakości niż te produkowane masowo. Często używa się znacznie efektowniejszych elementów dodatkowych, np. guzików z masy perłowej.