Smoking – kiedy jest w dobrym tonie?

Smokingi w zależności od detali dzielimy na półformalne i nieformalne stroje wieczorowe. Zazwyczaj wykonane są ciemnych, czarnych bądź granatowych, materiałów. Wyjątkiem jest smoking w kolorze białym. W zależności od rodzaju i koloru smoking może być założony na różne okazje. Coraz częściej panowie decydują się również wystąpić w smokingu na ślubnym kobiercu. Czy to dobry pomysł?

 Smoking to jeden z najelegantszych strojów wieczorowych. Tuż obok fraków, smokingi są najczęstszymi salonowymi bywalcami. Na dostojnych przyjęciach o rodzaju stroju, a więc i o tym czy założyć smoking, najczęściej decyduje adnotacja organizatora zawarta w zaproszeniu. Warto jednak pamiętać, że półformalny czy nieformalny smoking to zawsze strój, który zakładany jest wieczorem.

Kiedy smoking?

Smoking z pewnością nie jest strojem na popołudniowe gale czy bankiety. Przyjmuje się, że godzina, po której smoking, jako strój wypada założyć, jest godzina 19. Okazji do wystąpienia smokingu jest wiele. To, co je charakteryzuje to uroczysta oprawa i wieczorowa pora. Możemy smoking włożyć do opery, teatru czy filharmonii, na koncert, wesele, czy galę, która odbywa się w późniejszych godzinach wieczornych. I jest tylko jedna osoba, która w smokingu może pojawić się już przed 19. Jest to pan młody. Smokingi z uwagi na swoją elegancję, niebanalny (choć mocno podobny do garnituru) krój i podniosłe nacechowanie są coraz częściej wybierane jako strój ślubny.

Czytaj także  Czy sztruks jest modny?

Kolor jest ważny

Na każdą z tych okazji kolorem obowiązującym, w jakim powinien być smoking jest głęboka czerń. Są oczywiście smokingi szyte w granacie czy nawet wiśni, jednak nie są to klasyczne kolory dla tego typu ubioru. Z pewnością na bardziej wytwornych przyjęciach takie odstępstwo w kolorze smokingu może zostać odebrane z niesmakiem, jako brak klasy i gustu. Jedynym wyjątkiem w kolorystyce smokingu jest biel. Jest jednak dokładnie określone, kiedy na takie odstępstwo można sobie pozwolić. Biały smoking zostanie zaaprobowany jedynie na wieczornych bankietach, które odbywają się na świeżym powietrzu oraz na przyjęciach na statku. We wszystkich innych przypadkach smoking powinien być czarny. Tylko w cyrku zobaczyć możemy ten strój w innych barw, jest to dopuszczalne, jako wyraz kreacji artystycznej.