Nadmierne przesuszanie włosów może być spowodowane wieloma rozmaitymi czynnikami. Do niekontrolowanej utraty wilgoci i mocnego wysuszenia pasm może przyczyniać się między innymi stosowanie źle dopasowanej pielęgnacji. Kondycja włosów może ulec pogorszeniu również na skutek stosowania agresywnych zabiegów stylizacyjnych.

Najczęstsze przyczyny suchych włosów

Do najczęstszych przyczyn osłabienia kondycji włosów można zaliczyć między innymi stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji. Szampony i odżywki zawierające sztuczne składniki mogą podrażniać skórę głowy i przyczyniać się do zaburzenia produkcji sebum. Oprócz tego włosy mogą przesuszać się na skutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych – warto pamiętać o tym, że problem suchych włosów bardzo często dotyka osoby regularnie korzystające z suszarki, lokówki czy prostownicy.

Nadmierne przesuszenie włosów bardzo często bywa także skutkiem agresywnych zabiegów stylizacyjnych – do pogorszenia stanu i wyglądu włosów mogą przyczyniać się między innymi zabiegi z wykorzystaniem syntetycznych farb.

Nie można zapominać o tym, że wygląd i stan włosów zależy również od diety – zbilansowana, zdrowa dieta, dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych sprawi, że włosy będą mocne i pełne życia. Niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić z kolei do widocznego osłabienia kondycji włosa, objawiającego się między innymi mocnym przesuszeniem i zmatowieniem.

Czytaj także  Jaki szal do płaszcza?

Pielęgnacja włosów suchych – o czym pamiętać?

Pielęgnacja suchych włosów powinna skupiać się przede wszystkim na mocnym odżywieniu i nawilżeniu – produkty do przesuszonych włosów powinny zawierać cenne substancje nawilżające, które pomogą w zregenerowaniu nadwyrężonych pasm. W przypadku osłabionych pasm doskonale sprawdzi się między innymi olejek arganowy, który wzmocni i nawilży włosy.

Choć produkty do przesuszonych włosów powinny zawierać sporą ilość humektantów, czyli substancji odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, w dobrej jakości odżywce do włosów suchych nie powinno zabraknąć także emolientów, które pomogą w skutecznym zatrzymaniu wilgoci.

Ponadto produkty do przesuszonych włosów nie powinny zawierać sztucznych wypełniaczy czy parabenów, które mogłyby prowadzić do nadmiernego obciążenia włosów oraz mocnego podrażnienia skóry głowy. Posiadacze suchych, matowych i pozbawionych życia włosów powinni decydować się na wybór naturalnych kosmetyków bazujących na naturalnych wyciągach z roślin.

Jak zapobiegać przesuszaniu włosów?

Warto pamiętać o tym, że skuteczne zapobieganie przesuszaniu włosów powinno opierać się nie tylko na stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji – nie można zapominać o tym, że produkty do przesuszonych włosów pomogą w przywróceniu równowagi, nie będą jednak w stanie wyeliminować przyczyn problemu.

Trafne zdiagnozowanie i wyeliminowanie przyczyny suchych włosów pomoże w ich skutecznej i trwałej regeneracji. Zrezygnowanie z suszarki, agresywnej koloryzacji czy zmiana sposobu mycia i stylizacji to tylko jedne z wielu kwestii, które pomogą w utrzymaniu nienagannego stanu włosów.

Czytaj także  Jak wybrać koszulkę polo?