Zgodnie z polską tradycją, najważniejszymi osobami na ślubie, oczywiście poza panem i panną młodą, są świadek oraz świadkowa. Wiele par decyduje się jednak na zastosowanie zachodniej mody, według której nowożeńcom podczas ceremonii towarzyszą druhowie oraz druhny. Sprawdź, jaka jest rola druhny podczas ślubu i jak powinna się ona prezentować podczas ceremonii.

Kim jest druhna i jaka jest jej rola?

Bycie druhną to bardzo duże wyróżnienie dla każdej kobiety, która bierze udział w ceremonii zaślubin. Z reguły funkcję tę pełnią najbliższe przyjaciółki panny młodej. Warto jednak podkreślić, że pomimo zaszczytu, na barkach druhny spoczywa także sporo obowiązków.

Tak naprawdę druhny towarzyszą przyszłej pannie młodej na każdym etapie przygotowywania ceremonii. Dbają o odpowiedni dobór sukienki na wesele, nadzorują pracę kucharzy, fotografów i osób obsługujących całą imprezę, pomagają przy wręczaniu prezentów, a także odpowiadają za organizację wieczoru panieńskiego.

Jak powinna wyglądać druhna na ślubie?

Krąg druhen zawsze składa się z najbliższych przyjaciółek panny młodej. Oczywiście, panna młoda jest najważniejszą osobą podczas ceremonii zaślubin, dlatego to jej prezencja liczy się najbardziej. Druhny mają godnie reprezentować swoją przyjaciółkę, dlatego dobór ich stylizacji jest równie istotny.

Czytaj także  Ubranie idealne na wiosenny wypad za miasto

Druhna powinno wyglądać elegancko, ale nie może przyćmiewać panny młodej, która w tym dniu skupia na sobie uwagę wszystkich. Jeśli panna młoda decyduje się na skromną suknię ślubną, wówczas włożenie przez druhnę bogato zdobionej sukni balowej będzie totalnym faux-pas. Bardzo ważne jest zatem, aby już na wczesnym etapie przygotowań, ustalić wraz z panną młodą, jak będą wyglądały stylizacje poszczególnych osób. To pomoże uniknąć nieprzewidzianych i mało przyjemnych sytuacji podczas ceremonii.

Sukienki na wesele dla druhny – najważniejsze zasady

Z reguły przyjęło się, aby buty i sukienki na wesele dla druhen wzajemnie do siebie pasowały. Druhny wcześniej wspólnie ustalają gamę kolorystyczną oraz krój sukienki. Nie chodzi wcale o to, aby wszystkie wyglądały jednakowo, a o to, aby ich stylizacje były spójne i pasowały zarówno do sukni ślubnej panny młodej, jak i do klimatu przyjęcia.

Ogromną popularnością wśród druhen cieszą się suknie w pastelowych odcieniach. Bliskie przyjaciółki panny młodej zwykle prezentują się w beżach, błękicie lub pudrowym różu. Istotnym elementem jest także krój sukni, który z reguły powinien być skromniejszy od tego, w jakim zaprezentuje się przyszła żona.

Buty, dodatki i akcesoria dla druhny

Podczas ceremonii zaślubin druhny mają ręce pełne pracy. Są one odpowiedzialne za koordynację poszczególnych działań – każda z druhen nadzoruje inny element przyjęcia. Duża aktywność podczas ślubu i wesela skłania do pochylenia się nad kwestią butów.

Czytaj także  Jak wybrać idealne buty dla swojego stylu i potrzeb?

Buty dla druhny muszą być elementem dopełniającym całość stylizacji. Powinny być eleganckie, ale dużo ważniejsze jest, aby były wygodne. Wybór innych dodatków i akcesoriów jest kwestią, którą wszystkie druhny powinny omówić wraz z panną młodą. Zbyt duża ilość biżuterii lub nieodpowiedni dobór dodatków może być uznany za modową wpadkę.