Dobry wełniany sweter to zakup, którego nigdy się nie żałuje. Niezależnie od tego, czy mówimy o uniwersalnym casualowym kardiganie, czy o grubym swetrze z owczej wełny – trudno wyobrazić sobie jesienną i zimową garderobę bez tego elementu. Nie wystarczy jednak zainwestować w wysoką jakość. Naturalne materiały o specyficznych właściwościach wymagają również prawidłowej pielęgnacji, by swetry prezentowały się świetnie i chroniły nas przed zimnej przez niejeden sezon.
Zadbany sweter, nawet ten z najbardziej wymagającej wełny, posłużyć nam może wiele lat, zachowując swój fason i właściwości termoizolacyjne. Tymczasem włókna naturalne wydawać się mogą dosyć kłopotliwe. Pralka automatyczna, uniwersalne detergenty, nieprawidłowe suszenie – wszystko to może sprawić, że nasz sweter szybko zmieni swoją formę i nie mówimy tu tylko o znanym wielu z nas efekcie skurczenia się ubrania po kontakcie ze zbyt gorącą wodą. Jak więc dbać o swetry, by pozostały z nami na długo?
Jak prać sweter z wełny?
Największe wątpliwości wzbudza oczywiście kwestia prania. Oczywiście, możemy zdecydować się na całkowicie bezpieczną opcję prania chemicznego, ale nie należy ona do specjalnie ekonomicznych. Większość z nas radzi sobie z praniem wełnianych swetrów w warunkach domowych, wybierając pranie ręczne. Jeśli posiadamy pralkę wyposażoną w specjalny program do prania wełny, możemy zaryzykować pranie automatyczne, ale w takim wypadku koniecznie pamiętajmy, by nie wkładać do pralki swetra razem z innymi ubraniami. Zdecydowanie bezpieczniej jednak prać swetry ręcznie, zwłaszcza te wyprodukowane z bardzo delikatnych i szlachetnych włókien, na przykład z kaszmiru.
Sposoby na miękkość i świeżość
Sweter pierzemy odwrócony na lewą stronę, w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 20 stopni Celsjusza. Unikajmy silnych detergentów – proszków i żeli do prania, które są zbyt agresywne dla delikatnych naturalnych włókien. Zastąpmy je specjalnym płynem do prania wełny, płynem do płukania tkanin lub po prostu szamponem dla dzieci. Czyszcząc tkaninę, nie pocieramy jej mocno i nie naciągamy, raczej delikatnie ugniatamy. Warto wypłukać sweter w czystej wodzie z dodatkiem odżywki do włosów o prostym składzie, a nawet pozostawienie ubrania na kilkanaście minut w takim roztworze – taki zabieg dobrze wpłynie na miękkość tkaniny (polecany jest zwłaszcza w przypadku wełny owczej, która ma tendencje do „gryzienia”).
Po wypłukaniu swetra kładziemy go płasko na ręczniku i wyciskamy delikatnie nadmiar wody i rozkładamy w celu wysuszenia. Unikamy przy tym silnego słońca oraz prętów suszarek, które pozostawić mogą na tkaninie trudne do usunięcia odkształcenia.
Nowoczesne preparaty do wełny – warto po nie sięgnąć
Na rynku dostępne są także specjalne spraye przeznaczone do pielęgnacji wełny, zwłaszcza jej najbardziej szlachetnych odmian, takich jak kaszmir. Mają one właściwości antybakteryjne, eliminują nieprzyjemne zapachy i pielęgnują strukturę włókien. Warto zaopatrzyć się w tego typu preparaty – nie zastąpią wprawdzie regularnego prania, ale przydadzą się do odświeżenia tkaniny, na przykład po sezonie letnim, gdy sweter był dość długo nie używany, lub po dłuższym kontakcie z dymem papierosowym.