Diabeł tkwi w szczegółach, to mądre powiedzenie ma zastosowanie zwłaszcza kiedy chodzi o modę. Powszechnie bowiem wiadomo, że odpowiednie dodatki potrafią sprawić, że stylizacja staje się niepowtarzalna, elegancka oraz oryginalna. Najczęściej mamy tu na myśli krawaty, paski, apaszki czy poszetki. Rzadziej przywiązujemy uwagę do skarpet. Jest to trochę dziwne, gdyż jest to element męskiej garderoby, który zawsze jest widoczny.
Jak dobieramy kolor?
Jednym z największych dylematów w tej kwestii, jest wybór odpowiedniego koloru skarpetek. W zasadzie są dwie koncepcje. Pierwsza mówi, że koniecznie dobiera się je do koloru butów i spodni, czyli do części garderoby z nimi sąsiadującej. Przy czym styliści polecają, by raczej dopasować je kolorem do spodni, ponieważ powoduje to optyczne wydłużenie nogi. Nie popełnimy błędu, gdy do brązowych butów i jasnych spodni, dobierzemy brązowe skarpety, ale u osób niższego wzrostu spowoduje to skrócenie sylwetki. Jeśli nie mamy skarpet w kolorze spodni, zawsze dobierajmy ciemniejszy odcień. W przypadku czarnych skarpet sprawdzają się tylko w zestawie z czarnymi butami i spodniami, czasem można założyć je do grafitowych spodni. Druga zasada doboru kolorów skarpet mówi, że należy dostosować go do elementu stroju powyżej pasa np. do krawatu, koszuli, marynarki czy poszetki. Ważne, by tworzyły one spójny z całym strojem zestaw. Ta zasada daje więcej możliwości kolorystycznych, jednak należy zachować umiar. Nie chcemy przecież, aby wszyscy patrzyli tylko na nasze skarpetki. Osoby odważne mogą zdecydować sie na bardzo ryzykowny wariant założenia skarpet w kolorze, który nie pasuje do żadnego elementu stroju. Trzeba wówczas pamiętać, że powinien to być jedyny wyróżniający się element naszej stylizacji.
Jaka długość i faktura?
Często zapominamy też o jeszcze jednej ważnej sprawie. Mianowicie podczas siadania nogawki spodni podnoszą się. Wówczas duże znaczenie ma długość noszonych skarpet. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, by w takiej sytuacji widać było gołe łydki. Najlepszym rozwiązaniem będą zatem skarpetki do pół łydki lub podkolanówki. Ponadto, nie może być zbyt dużej różnicy w grubości poszczególnych elementów. Jeśli zakładamy elegancki garnitur, to lepiej założyć do niego skarpety z bawełny merceryzowanej. W przypadku spodni z grubszych tkanin pasować będą grubsze, bawełniane skarpetki.
Kiedy nie nosić skarpet?
Jeśli chodzi o spodnie, to na pewno skarpety nie pasują do szortów czy bermudów. W przypadku butów takich jak, mokasyny, półbuty żeglarskie i espadryle, skarpetka nie może być widoczna. Możemy z niej zrezygnować całkowicie lub założyć niewidzialne stopki. Jeśli boimy się obtarć wybierzmy to drugie rozwiązanie.
Stosowanie się do tych kilku zasad uchroni nas przed wybraniem złej stylizacji. Mamy w szafie różne koszule, krawaty i paski. Możemy również mieć wybór skarpet, pasujących na wszystkie okazje.