Zmywarka do obecnie jedno z podstawowych urządzeń, z których na co dzień korzystamy w kuchni. Nic w tym dziwnego – oszczędzamy czas, w domu nie dochodzi do awantur, kto ma dzisiaj zmywać naczynia, a nasze dłonie i paznokcie zdecydowanie zyskują na swoim wyglądzie. Ile jednak prądu i wody zużywa zmywarka? Czy zawsze jest to ekonomiczne rozwiązanie?

Ile wody zużywa zmywarka?

Dla wielu osób jest to kwestia istotna nie tylko ze względu na ostateczny koszt za wodę i ścieki, ale również ze względów ekologicznych – nasza świadomość ekologiczna jest coraz lepsza i staramy się uczynić swoje życie coraz bardziej eko. Zmywarki do zabudowy dostępne są przede wszystkim w dwóch najpopularniejszych rozmiarach, tj. 45 oraz 60 cm. Oczywiście wielkość i pojemność urządzenia nie ma szczególnego wpływu na większą ilość zużytej wody – znacznie ważniejsze są tzw. klasy, które określają zarówno ilość poboru wody, jak i prądu w trakcie mycia.

Zmywarki do zabudowy dostępne są w co najmniej kilku klasach. Oznacza to, że możemy wybrać zmywarkę wyższej klasy, która będzie zmywać bardziej oszczędnie. Przeciętnie urządzenia te mogą zużywać od 8 do 14 l wody na jeden cykl. Istnieją jednak zmywarki do zabudowy, które mogą mieć jeszcze niższy pobór wody – nawet 4-6 l. Obecnie najwyższa klasa to A+++.

Czytaj także  Czy sztruks jest modny?

Zużycie wody w zmywarce uzależnione jest także od rodzaju programu, jaki zastosujemy do zmywania. Obecnie większość zmywarek do zabudowy posiada także program EKO, który nastawiony jest na jeszcze mniejsze zużycie wody, ale trzeba liczyć się z tym, że takie zmywanie będzie także trwało dłużej, np. 3 godziny.

Ile prądu zużywają zmywarki do zabudowy?

Równie ważną kwestią jest także pobór prądu przez zmywarkę. Galopujące ceny za energie elektryczną coraz bardziej utwierdzają nas w przekonaniu, że warto zainwestować w zmywarki do zabudowy o wysokiej klasie energetycznej, np. A+++. Na ilość zużycia energii elektrycznej wpływ na wielkość zmywarki, np. te o wymiarach 45 cm pobierają średnio około 0,65 kWh, a te o wielkości 60 cm 0,8 kWh. Wartości te mogą się nieznacznie wahać właśnie w zależności od klasy urządzenia. Jeśli jednak przeliczymy to na roczny wydatek, to w rzeczywistości nie mamy do czynienia z jakąś spektakularnie wielką kwotą, a raczej wydatkiem w granicach 20 złotych na rok.

Oczywiście zużycie wody oraz prądu w zmywarkach uzależnione jest także od naszych indywidualnych przyzwyczajeń. Na przykład warto unikać mycia w niezapełnionej zmywarce, chyba że posiada ona specjalną funkcję „połowa załadunku”. Ponadto nie bez znaczenia jest także częstotliwość zmywania – w niektórych gospodarstwach domowych używa się zmywarki raz dziennie, a w innych nawet kilka razy w ciągu dnia. To wszystko wpływa na większe zużycie wody oraz prądu, ale wcale nie oznacza, że taki sposób radzenia sobie z brudnymi naczyniami jest mniej ekonomiczny od sposobu ręcznego – wprost przeciwnie – zmywanie ręczne może okazać się pod tym względem gorszą opcją.

Czytaj także  Mleko dwójka