Pytania odnośnie studiów wbrew pozorom nie są łatwe. Na studia obecnie w zasadzie może iść każdy, ale czy rzeczywiście warto? Na jaki kierunek się wybrać? Co mogą dać studia? Czy można po nich znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę, a może to tylko kolejny papierek do kolekcji?

Współczesny rynek pracy

Studia wyższe to temat bardzo trudny. Wiele osób wierzy w to, że wykształcenie wpływa na późniejsze życie zawodowe. Im wyższe wykształcenie, tym wyższe zarobki. Nie zawsze jest to jednak reguła. Samo ukończenie studiów nie oznacza zdobycie ciekawej pracy i wysokiej pensji. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego kierunku studiów.
Warto zadać sobie na samym początku pytanie, po co w ogóle chcę iść na studia i co mają mi one przynieść. Okazuje się, że ponad 50% osób wcale nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie.

Co dają studia?

Większość Polaków wcale nie pracuje na stanowisku, które ma związek z ich wykształceniem. Jednak zdecydowana większość uważa, że wykształcenie kierunkowe bardzo pomaga w znalezieniu pracy. Czy zatem warto iść na studia, skoro potem nie będzie pracować się w tym kierunku? Warto tutaj pamiętać, że studia to nie tylko zajęcia, ćwiczenia i wykłady, ale i bardzo ciekawy, może najciekawszy okres w życiu każdego człowieka. Można wówczas rozwijać siebie i poznać różne osoby, co procentuje w przyszłości. Studia to czas, gdy poznaje się przyjaciół niekiedy na całe życie, a czasem i partnera życiowego. Studia jako początek kariery Są osoby, które na studia idą tylko, bo tak wypada czy oczekują od nich tego rodzice.

Czytaj także  Obozy językowe dla dzieci- czy skuteczne?

Tymczasem studia powinny być początkiem kariery zawodowej. Idąc na studia, warto myśleć o swojej przyszłości, bo to napędza do działania. Są jednak wciąż osoby, które studiują, bo po prostu nie mają co ze sobą zrobić czy idą za radą innych. To chyba najgorsze rozwiązanie z możliwych. Studia z nudów czy z przymusu rzadko kiedy przynoszą korzyści. Co zatem z osobami, które na studia się nie zdecydują? Czy czeka ich bezrobocie i bieda? Oczywiście, że nie. Można nie mieć wyższego wykształcenia, ale za to robić co się kocha i nieźle na tym wyjść. W życiu liczą się pewne umiejętności, zapał i pracowitość, czasem bardziej niż sam dyplom wyższej uczelni.

Studia – tak czy nie?

Dzięki studiom na pewno można zdobyć wykształcenie, co przekłada się na większe szanse na znalezienie ciekawej pracy. To szansa na rozwijanie swoich zainteresowań i poznawanie nowych, ciekawych osób. Nie bez powodu studia nazywane są najpiękniejszym okresem w życiu. Na studia warto iść, ale tylko jeśli ma się takie marzenie i pomysł na życie. Osoby, które nie chcą studiować, nie powinny tego robić tylko dlatego, że tak wypada bądź oczekują od nich tego inni. Studia to inwestycja w siebie. Uczyć się i rozwijać warto przez całe życie. Obecnie w Polsce studentów jest coraz więcej. Największą popularnością cieszą się kierunki takie jak ekonomia, informatyka, pedagogika, zarządzanie, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, psychologia czy finanse i rachunkowość.

Czytaj także  Czy sztruks jest modny?