Wydawać by się mogło, że jedynie moda damska kryje w sobie tajemnicze nazwy. Jednak i w modzie męskiej mogą pojawić się części garderoby o tajemniczo brzmiących nazwach. Czym są chinosy i do jakich stylizacji najlepiej je ubrać? Czy mogą je nosić wszyscy mężczyźni, czy tylko ci o określonej sylwetce?

Czym są chinosy?

Chinosy to jeden z modniejszych obecnie krojów męskich spodni. Są one najczęściej wykonane z miękkiego materiału, który dopasowuje się do sylwetki. Spodnie najczęściej mają dwie kieszenie z przodu oraz dwie z tyłu. Ten model spodni powstał na potrzeby amerykańskiej armii, której żołnierze pod koniec XIX wieku walczyli z wojskami hiszpańskimi o Filipiny. Jako że walki odbywały się na terenie o odmiennym od amerykańskiego klimacie, strój wojskowy musiał być jednocześnie przewiewny i wytrzymały. Musiał też odpowiednio chronić ciało w czasie przemieszczania się w tropikalnych gęstwinach.

Spodnie tego typu nie posiadają żadnych dodatkowych ozdób i mają prosty krój z uwagi na to, że początkowo armia miała limit materiału na każdą parę. Dodatkowo dla zmniejszenia kosztów były one szyte w Chinach, stąd też wzięła się ich nazwa.

Chinosy bardzo szybko opuściły szeregi wojsk amerykańskich i zagościły w szafach przeciętnych obywateli. W końcu stały się popularne na całym świecie. Obecnie spodnie te upodobali sobie szczególnie miłośnicy stylu casualowego. Są one czymś pomiędzy eleganckimi spodniami w kant, a klasycznymi spodniami jeansowymi.

Czytaj także  Ile prądu i wody zużywa zmywarka?

Do czego pasują chinosy?

Chinosy to spodnie wykonane z lekkich i przewiewnych tkanin, dlatego szczególnie sprawdzą się w stylizacjach wiosennych i letnich. Najlepiej pasuję do stylu casualowego, czyli codziennego, miejskiego, mniej formalnego. Spodnie tego rodzaju można nosić w połączeniu ze swetrami, w tym rozpinanymi oraz marynarkami. Chinosy w klasycznych kolorach będą pasowały do marynarek biznesowych o taliowanym kroju. Pasować też będą do sportowych marynarek ze sztruksu i lnu.

Spodnie w bardziej wyrazistych kolorach takie jak czerwień, granat, zieleń czy żółć lepiej zostawić na bardziej nieformalne spotkania. Te kolory sprawdzą się w zestawieniu z koszulami flanerowymi.

W sklepach z odzieżą męską można odnaleźć również chinosy wykonane z tkanin dresowych, które sprawdzą się w stylizacjach codziennych i w czasie ćwiczeń wykonywanych na świeżym powietrzu.

Jakie buty wybrać do chinosów?

Do chinosów buty dobiera się w zależności od przeznaczenia i materiału, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej wybiera się do nich klasyczne męskie buty skórzane z zaokrąglonym noskiem. Z uwagi na to, że są to spodnie wykonane z lekkich materiałów można do nich dobrać buty z tekstylną cholewką, a nawet sandały.

Nogawki chinoswów bardzo często się powija, dlatego ważny jest dobór odpowiednich skarpetek do butów i spodni. Jednak ubierając sandały, należy pamiętać o tym, by skarpet nie nakładać.

Czytaj także  Czy sztruks jest modny?