Sztruks, czyli bawełniana (rzadziej – wełniana) tkanina o mięsistej fakturze i wyraźnych prążkach, kojarzymy głównie z siermiężną modą lat 90-tych, do której wprawdzie lubimy ostatnio wracać, ale jednak bardzo wybiórczo. Sztruks, zarówno w wydaniu damskim, jak męskim, należy do tych mniej chętnie wspominanych trendów. Czy słusznie uznajemy ten materiał za anachroniczny?

Spodnie, marynarki i koszule ze sztruksu wielu osobom kojarzą się ze stylem starszego pana lub profesora akademickiego w tym stereotypowym, najmniej modnym wydaniu. Zastąpiliśmy ten materiał jeansem, bardziej młodzieńczym, uniwersalnym i niezobowiązującym. A jednak sztruks ma swoje zalety, również te estetyczne – warto dać mu szansę zabłyśnięcia w odświeżonym wydaniu – w ciekawych, zgodnych z trendami zestawieniach.

Sztruks może być modny

Mięsistość i masywność sztruksu sprawia, że jest to tkanina wprost stworzona na chłodną porę roku i to właśnie jesienią i zimą prezentuje się najlepiej – zarówno na paniach, jak na panach – w typowych dla tej pory roku barwach: głębokim granacie, ciemnym czekoladowym brązie, graficie, bordo, śliwce, szmaragdowej zieleni oraz oczywiście czerni. Idealnym uzupełnieniem takich spodni, kurtek czy marynarek będą skórzane dodatki w naturalnym, ciepłym kolorze: paski, torebki i torby z frędzlami oraz buty w nieco kowbojskim stylu. Świetną opcją dla pań jest zagranie kontrastem faktur i materiałów, na przykład zestawienie sztruksowych spodni (najlepiej dzwonów, które znów są na fali) z bluzką z delikatnej, bardzo cienkiej bawełny czy jedwabiu w nieco hippisowskim stylu. Umiejętnie zestawiona całość przyprawiona odrobiną etnicznej biżuterii stworzy stylizację w supermodnym stylu boho. Widząc taki zestaw chyba nikomu nie przyjdzie do głowy, że sztruks jest passe.

Czytaj także  Co to są chinosy?

Męskie oblicze sztruksu

Również mężczyźni mogą sięgnąć do niebanalnych inspiracji, zdecydowanie oddalonych od zgrzebnych stereotypów. Najciekawsza z nich to odwołania do stylu brytyjskiej arystokracji i jej elitarnych sportów (przede wszystkim jazdy konnej). Sztruksowa marynarka czy spodnie (ale nigdy nie oba te elementy na raz!) spotyka się w tym wydaniu z tweedem i wełną, a jej idealnym towarzystwem będą kaszmirowe golfy, kaszkiety, rękawiczki ze skóry, szaliki w kratę i sztyblety. Spodnie sztruksowe dobrze wyglądają też z koszulą w kratę – to ponadczasowy kanon weekendowego stylu, kojarzący się z ciepłym i przyjaznym męskim wizerunkiem.

spodnie sztruksowe
Klasyczne granatowe spodnie sztruksowe BIG STAR (źródło: bigstar.pl/mezczyzna/kolekcja/spodnie.html)

Jak nosić sztruks…

… a raczej – jak go nie nosić. Podstawową zasadą noszenia sztruksu jest unikanie zestawień jednorodnych (łączenie dwóch lub więcej elementów sztruksowych). Wprawdzie sztruksowy męski garnitur funkcjonuje jako klasyka stylu country chic, ale ze względu na swój bardzo charakterystyczny styl sprawdzi się tylko na panach dysponujących klasyczną urodą i charyzmą, która pozwoli udźwignąć taki total look bez pretensjonalności i efektu „przebrania”. Także kobiety jak ognia powinny unikać zestawiania ze sobą dwóch lub więcej elementów sztruksowych – takie kombinacje to gwarancja wizerunkowego powrotu do estetyki lat 90-tych w jej najgorszym wydaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *